یکی از اصلی ترین دلایل افزایش قیمت بیت کوین و نداشتن تورم در آن نصف شدن پاداش ها در شبکه بیت کوین است که به این فرآیند Halving می گویند به گونه ای که پاداش استخراج بیت کوین در روزهای اول 50 بیت کویت در هر ۱۰ دقیقه بود. این اتفاق هر 4 سال در تاریخ های مشخصی انجام می شود.

در روزهای اولی که ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک را استخراج کرد، پاداش استراج برای هر بلاک ۵۰ بیت کوین بود اما بعدها در سال 2012 به 25 بیت کوین و در سال 2016 به 12.5 بیت کوین کاهش پیدا کرد. تخمین زده می شود با نصف شدن پاداش استخراج در امسال (سال 2020) پاداش استخراج به 6.25 بیت کوین کاهش پیدا کند.

دلیل نصف شدن پاداش بیت کوین چیست؟

وقتی‌که این فرآیند به وقوع می‌پیوندد استخراج‌کنندگان پاداشی که به ازای ساخت هر بلاک جدید می‌گیرند نصف می‌شود بنابراین عرضه‌ی بیت کوین کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که در روند معمولی بازار معمولاً تقاضا افزایش می‌یابد یا حداقل ثابت است در نتیجه با کاهش عرضه، قیمت آن افزایش می‌یابد.

در نمودار زیرخط‌های عمودی سبزرنگ هرکدام زمان نصف شدن پاداش استخراج را نشان می‌دهند که به ترتیب در تاریخ‌های نوامبر ۲۰۱۲ و جولای ۲۰۱۶ به وقوع پیوستند.

تاثیر هالوینگ در شبکه بیت کوین بر قیمت

میزان نرخ تورم و تعداد بیت کوین‌ها

همان‌طور که می‌دانید تعداد کل بیت کوین‌هایی که استخراج خواهند شد ۲۱ میلیون است که تا به امروز بیش از ۱۷ میلیون از آن استخراج شده؛ ترسیمی که در زیر می‌بینید نرخ تورم بیت کوین و تعداد بیت کوین را نشان می‌دهد که به ترتیب با رنگ‌ها نارنجی و آبی نشان داده شده‌اند.

نرخ تورم بیت کوین و تعداد بیت کوین ها در شبکه

قیمت بیت کوین در اولین نصف شدن پاداش بلاک (۲۰۱۲)

پاداش قبل از نصف شدن: ۵۰ بیت کوین

پاداش پس از نصف شدن: ۲۵ بیت کوین

قیمت در روز نصف شدن: ۱۲.۳۵ دلار

۱۵۰ روز بعد از نصف شدن: ۱۲۷ دلار

تاریخ دقیق هالوینگ (با بررسی های انجام شده) در شبکه بیت کوین در سال 2020 در 12 ماه می اتفاق می افتد و پیش بینی می شود قیمت بیت کوین بعد از این اتفاق رشد چشمگیری داشته باشد. پیش بینی صاحبان نظر بر این است قیمت بیت کوین به چیزی حدود 55000 دلار خواهد رسید.

همانطور که میدانید، به ازای هر ۲۱۰ هزار بلاک استخراج شده، Bitcoin Halving رخ می‌دهد که به طور معمول هر ۴ سال رخ داده است. شرکت‌های بسیاری بر اساس تبادلات و استخراج بیت‌کوین‌های دنیا، تاریخی را برای ماه May سال ۲۰۲۰ حدس زده‌اند، شما می‌توانید با ورود به سایت bitcoinblockhalf.com برآورد تقریبی Bitcoin Halving بعدی را مشاهده کنید.